Що таке темперамент? Темперамент - це сукупність динамічних характеристик людини, яка визначає темп, швидкість, ритм і інтенсивність психічних процесів. Темперамент обумовлений спадковістю і відносно стійкий протягом життя. Однак темперамент дитини залежить від вікового розвитку, а також від провідної діяльності, наприклад, це може бути навчання або гра.

 Існує чотири основних типи темпераменту.

Сангвінік - це багатство міміки, рухів, емоційність, вразливість і лабільність, іноді поспішність, поверховість.

Холерик - це різкість і стрімкість рухів, а також сила, імпульсивність, нестриманість, запальність, нездатність до самоконтролю при стресі.

Флегматик - це труднощі перемикань, повільність, спокій дій, міміки й мови, рівність, сталість і глибина почуттів і настроїв.

Меланхолік - це стриманість і приглушеність моторики та мовлення, глибина і стійкість почуттів при слабкому зовнішньому їх вираженні, іноді емоційна вразливість, замкнутість і відчуженість.

У чому можуть проявлятися відмінності темпераментів у дитини і батька?

 рухова активність (яке у вас співвідношення активності і пасивності),

настрій (що частіше - радість або незадоволеність),

реакції (наскільки повинно бути шумно, щоб настала втома),

адаптивність (наскільки швидко ви звикаєте до змін),

відволікання (чи легко батькові переключитися, а дитину заспокоїти, якщо він плаче).

 Також у батьків і дитини часторізний обсяг уваги - наприклад, дитина може довго займатися одним і тим же ділом, а батько ні, зате батько може продовжувати те, що він робить, навіть якщо виникають труднощі, а дитина в такому випадку нервує і кидає заняття .

сполучення темпераментів

Деякі діти чутливі до шуму, легко дратуються і засмучуються, у них нерегулярний сон і апетит змінюється кожен день (флегматик). Батько ж може бути спокійним, м'яким і швидко адаптуватися до змін в режимі (сангвінік).

Флегматик і сангвінік проблематично взаємодіють між собою, але здатні легко долати розбіжності.

У школі дитина з високим рівнем фізичної активності здатний порушити роботу в класі і йому важко вчитися, тому що у нього слабка саморегуляція (холерик). Батько це пояснює поганою поведінкою, непослухом і карає, лає, вважаючи, що треба всього лише стримувати себе, сидіти на уроці тихо і бути вдумливим, так свого часу він поводився в класі (меланхолік).

Меланхолікові дуже складно зрозуміти різкість і неврівноваженість холерика, це сильно ускладнює їх спілкування. У той же час дитина з низьким рівнем активності добре адаптується до структурування часу і своєї енергії в школі, однак при цьому йому важко відстоювати своє місце в групі, боротьба для нього болюча (меланхолік).

Батько (холерик) при цьому може наполягати на активній позиції дитини, може почати тиснути на нього, чекаючи від дитини цілеспрямованості і інтересу до нової обстановки або ситуації.

Немає хорошого або поганого темпераменту. Темперамент - це просто спосіб реагування на навколишнє середовище. Повільного дитині, можливо, буде потрібно додатковий час вранці, щоб підготуватися до школи, він довго вмивається і снідає. Надати додаткових півгодини вранці буде краще, ніж постійно нагадувати про необхідність поквапитися. Батько любить зміни і динаміку, в той час як його сором'язливий і повільний дитина тривожиться через всього нового в упорядкованого життя.

Зміни в графіку роботи батьків, нова няня або вчителька, навіть перенесення часу обіду можуть бути для такої дитини стресом. Значить, йому потрібно буде більше часу для адаптації, ніж батькові.

Відносини між батьками і дітьми складаються з постійних взаємодій, і повага індивідуальних відмінностей в темпераменті між членами сім'ї можуть робити ці взаємодії позитивними і приємними, а не стресовими. З огляду на заздалегідь цю різницю темпераментів, ви можете знизити ймовірність конфліктів, зіткнень і невдоволень між вами і дітьми.


Загрузка...
Loading...
Scroll to top